دوشنبه, 23 بهمن 1396 21:07

بررسی عوامل مؤثر بر تقاضای طلاق در دادگاه‌های خانواده شهر رشت

نوشته شده توسط مجید حسینی‌نثار - صغری شب افروزان - مصطفی فیض ثابت

مقدمه و هدف پژوهش: استان گیلان، یکی از استان هایی است که از آمار و ارقام بالایی در زمینه طلاق برخوردار است. نگاهی به شاخص نسبت ازدواج به طلاق در گیلان، حکایت از آن دارد روند این شاخص، طی سال های 90 تا 95 رو به کاهش است، این تحقیق با هدف بررسی عوامل موثر بر تقاضای طلاق در شهر رشت و با استفاده از رویکردهای مبادله و شبکه انجام شده است.
روش پژوهش: روش این تحقیق، پیمایش است و از پرسشنامه جهت جمع آوری اطلاعات استفاده شده است. بخشی از پرسشنامه، محقق ساخته است و در بخشی دیگر که به سنجش رضایت زناشویی می‌پردازد، از پرسشنامه استاندارد رضایت زناشویی والتر دابلیو هودسن بهره گرفته شده است. از بین مراجعه کنندگان به مراکز مشاوره بهزیستی در شهرستان رشت، 270 نفر به روش احتمالی ساده انتخاب شده اند.
یافته ها: بر اساس نتایج تحلیل رگرسیونی، می‌توان گفت که 52 درصد از تغییرات متغیر ملاک (تقاضا برای طلاق) توسط سه متغیر پیش بین، تبیین می‌شود. این سه متغیر به ترتیب اثرگذاری شامل رضایت زناشویی، تصور مثبت از پیامدهای طلاق و دخالت والدین است.
نتیجه گیری: بر اساس نظریه شبکه، دخالت دیگران در زندگی زوجین، می­تواند از طریق سلب قدرت تصمیم­ گیری از زوجین، سبب بروز اختلافات خانوادگی گردد و احتمال جدایی و طلاق را افزایش دهد. همچنین مطابق نظریه مبادله، همسرانی که نتوانسته ­اند انتظارات طرف مقابل­شان را محقق سازند، موجب بروز پدیده طلاق می­گردند. هر چه تصور مثبت از پیامدهای طلاق بیشتر شود، میزان تقاضای طلاق نیز افزایش می­یابد.

کلید واژه ها:رضایت زناشویی،  دادگاه خانواده ، علل طلاق ، تقاضای طلاق ، تصور مثبت از پیامدهای طلاق  ،رشت (شهرستان) ، دخالت والدین  

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: مجید حسینی‌نثار - صغری شب افروزان - مصطفی فیض ثابت
  • منتشر شده در: فصلنامه مدیریت فرهنگی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات - علمی پژوهشی سال 10 پیاپی 31
  • رتبه مقاله: علمی–پژوهشی
  • منبع: فصلنامه مدیریت فرهنگی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات - علمی پژوهشی سال 10 پیاپی 31
خواندن 724 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید