دانشنامه های دیگر

دانشنامه های دیگر (5)

دانشنامه زن مسلمان در قلمرو گروه علوم اسلامی دارای 2 ویژگی ممتاز از سایر دانشنامه هایی است که به موضوع زن پرداخته است :
1- این دانشنامه در قلمرو منابع و آموزه های اسلامی به مبحث زن نظر دارد و از همین رو به همه اصطلاحات و موضوعات مطرح در علوم اسلامی که زن دارای ویژگی باشد پرداخته می شود، به تعبیر دیگر از منظرِ اسلام به موضوع زن نگریسته می¬شود؛ این در حالی است که برخی از دایرة المعارف های موجود، در موضوع زن از منظرهای دیگری همچون ایرانی بودن به آن پرداخته اند، مانند: دانشنامه زن ایرانی

در دیماه 1392 خبری  در خبرگزاری تسنیم منتشر شد که: مدیر انتشارات «پیام عدالت» از تدوین «دانشنامه زنان نامدار ایران و جهان» خبر داد و اظهار امیدواری کرد این دائرةالمعارف به بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برسد. اما این اثر تا کنون منتشر نشده است.

مجید هادی مدیر انتشارات «پیام عدالت» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه گردآوری و تدوین این اثر سه سال به طور انجامیده است، گفت: دانشنامه زنان نامدار ایران و جهان حاصل تلاش گروهی 500 نفره است که در قالب یک مجموعه دوجلدی و در 2500 صفحه منتشر می‌شود.

بي‌شك، تدوين «دايره‌ المعارف زن ايراني» توسط مركز امور مشاركت زنان رياست جمهوري كه باهمكاري بنياد دانشنامه بزرگ فارسي در سال 82 به طبع رسيده، مهم‌ترين اثر مكتوبي است كه توسط اين نهاد دولتي در طول ساليانِ فعاليت منتشر شده است. اين اثر در 918 صفحه، مشتمل بر دوهزار مدخل از اصطلاحات، نام‌هاي امكنه، اشخاص، نهادها، نشريات و اسناد زنانه، با مبلغ 23000 ريال در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

معرفی دانشنامه زن و فرهنگ های اسلامی

Encyclopedia of women and Islamic Cultures

سعاد یوسف استاد لبنانی تبار مردم شنا سی و مطالعات زنان دانشگاه کالیفرنیا (دیویس) که مطالعات و آثار زیادی در مورد خاورمیانه، اسلام و زنان دارد به عنوان سر ویراستار با همکاری افسانه نجم آبادی ( از دانشگاه هاروارد) و 4 ویراستار دیگر ،در آمریکا، به همت انتشارات بریل (هلند) این دانشنامه را به زبان انگلیسی فراهم آورده اند.

در طول دوره تاریخ تمدن اسلامی و تاریخ معاصر شاهد آثاری با ابعاد علمی و غیر علمی در زمینه زنان هستیم که از جمله می توان به طبقات الکبری (ج8)، بلاغات النساء و بخش هایی از کتاب الاغانی اشاره کرد.
در دوره معاصر در جهان عرب و غرب نیز حرکت هایی به سمت علمی نگاری مشاهده شده که آثاری چون؛ اعلام النساء، النساءالصحابیات و دانشنامه زن و فرهنگ اسلامی در این ردیف قرار دارند.