نشست‌ها و سمینارها

نشست‌ها و سمینارها (172)

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) از برگزاری ششمین کرسی ترویجی با موضوع «راهبردهای سیاست جنایی اسلام در پیشگیری اجتماعی از جرایم جنسی» خبر داد.

 سرکار خانم «ریحانه حقانی» روز سه شنبه در گفتگو با واحد خبر، عنوان کرد: ششمین کرسی ترویجی با عنوان «راهبردهای سیاست جنایی اسلام در پیشگیری اجتماعی از جرایم جنسی» از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یادآور شد: این کرسی ترویجی بنا بود روز پنجشنبه، ۳۰ آذرماه برگزار شود، اما به دلیل تعطیلی این روز از سوی مدیریت بحران استان قم به روز چهارشنبه، ۶ دی ماه موکول شد.

حقانی اظهار داشت: هدف از برگزاری کرسی‌های ترویجی، تشویق نخبگان به ارائه نظریات پژوهشی و ایجاد امکان ارائه نظریات و نقادی علمی و منصفانه است.

وی گفت: در این کرسی ترویجی، حجت الاسلام و المسلمین «علی محمدی جورکویه»، استاد و پژوهشگر دینی به ارائه می‌پردازد.

معاون پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) افزود: حجت الاسلام و المسلمین «غلامرضا پیوندی» به عنوان ناقد این کرسی ترویجی است و حجت الاسلام و المسلمین «محمد حسنی»، دبیری علمی این کرسی را به عهده دارد.

حقانی تصریح کرد: کرسی ترویجی «راهبردهای سیاست جنایی اسلام در پیشگیری اجتماعی از جرایم جنسی» روز چهارشنبه، ۶ دی ماه ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۴ در سالن نشست‌های علمی پژوهشی طبقه سوم پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار می‌شود.

خانم دکتر خزعلی در نشست تخصصی «مواجهه با اسناد بین‌المللی در عرصه زن و خانواده» به تبیین اهداف اصلی سند ۲۰۳۰ و برخی واقعیات پشت پرده این سند پرداخت و راهکارهایی برای رهایی از اجرای آن ارائه کرد.

 نشست تخصصی «مواجهه با اسناد بین‌المللی در عرصه زن و خانواده» روز دوشنبه از سوی معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در پژوهشگاه حضرت معصومه(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

در این نشست، سرکارخانم دکتر «کبری خزعلی»، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان سخنران حضور داشت.

سومین نشست از سلسله نشست های «زن غربی» با موضوع «زن شرقی از نگاه زن غربی» روز پنجشنبه از سوی گروه علمی مطالعات اسلامی زنان و با همکاری انجمن علمی پژوهشی مطالعات زن و خانواده معاونت پژوهش جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

در این نشست، سرکار خانم دکتر «فرشته روح‌افزا»، همسر دانشمند شهید دکتر «احمد حاتمی» و مدیر طرح و برنامه‌ریزی شورای عالی فرهنگی اجتماعی زنان به تبیین موضوع «زن شرقی از نگاه زن غربی» پرداخت و به شبهاتی که درباره زنان شرقی و مسلمان در غرب مطرح است، پاسخ داد.

دکتر روح افزا در دومین نشست از این سلسله نشست ها، موضوع «زن غربی، ازدواج و خانواده» را تبیین کرد.

نخستین نشست علمی «زن غربی» با موضوع «زن غربی، جنسیت و هویت» و با سخنان حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین دکتر «علی غلامی»، استاد جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

منبع: سایت جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)

دکتر روح افزا گفت: امروز موضوعاتی تحت عنوان «زن شرقی یا زن در اسلام» در رسانه‌های مختلف غربی مطرح است و این رسانه‌ها به شدت روی شبهات درباره زنان شرقی و مسلمان کار می‌کنند.

تلاش رسانه‌های غربی در برجسته‌سازی مشکلات زنان شرقی/مسئله حضانت کودکان در غرب برای مادران مشکل ایجاد می‌کند/قوانین سخت اسلام راهی برای پیشگیری از معضلات مختلف در جامعه است/امروز فرهنگ فاطمی در جامعه رواج نیافته است/قوانین دیه در اسلام کاملا به نفع زنان است

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، سومین نشست از سلسله‌نشست‌های «زن غربی» با موضوع «زن شرقی از نگاه زن غربی» روز پنجشنبه در سالن همایش ساختمان شهید بهشتی جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) برگزار شد.

در این نشست، سرکار خانم دکتر «فرشته روح‌افزا»، مدیر طرح و برنامه‌ریزی شورای عالی فرهنگی اجتماعی زنان به شبهاتی که درباره زنان شرقی و مسلمان مطرح می‌شود، اشاره کرد و اظهار داشت: سؤالاتی که در غرب در حوزه زن مطرح می‌شود، پس از چند سال در ایران ترجمه و بازطرح می‌شود و این مسئله نشان می‌دهد که این شبهات از جایی به بدنه جامعه تزریق می‌شود.

منبع:سایت جامعه الزهرا

نشست علمی «قاعده نفی حرج و مسئله سقط جنین از نگاه فقه و حقوق» به همت مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، نشست علمی «قاعده نفی حرج و مسئله سقط جنین از نگاه فقه و حقوق» از سوی مرکز تحقیقات زن و خانواده برگزار می‌شود.

در  این نشست، حجت الاسلام و المسلمین «مهدی سجادی امین»، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده به طرح بحث می پردازد و حجت الاسلام و المسلمین دکتر «علوی قزوینی»، عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه تهران و دکتر «حمید صدیقی»، مدیر کل پزشکی قانونی استان قم به بررسی این موضوع می‌پردازند.

نشست علمی «قاعده نفی حرج و مسئله سقط جنین از نگاه فقه و حقوق» روز شنبه، ۲۵ آذرماه ساعت ۹:۴۵ صبح در مرکز تحقیقات زن و خانواده واقع در قم، بلوار جمهوری، میدان سپاه برگزار می‌شود.

صفحه1 از35