چهارشنبه, 30 فروردين 1396 02:21

زندگاني حضرت زهرا(س) و دختران آن حضرت زينب و ام‌كلثوم(س)

نوشته شده توسط سيد هاشم رسولي محلاتي

بخش اول: پيرامون ولادت حضرت زهرا(س) و تاريخ ولادت ايشان به اقوال گوناگون از شيعه و سني از ديگر مطالب اين بخش نامگذاري فاطمه زهرا(س) و القاب ايشان و بررسي ريشه اين القاب به نقل‌ هاي گوناگون آمده است.
بخش دوم: پيرامون دوران كودكي فاطمه(س) و شدت علاقه پيامبر به ايشان فضائل حضرت زهرا(س) چه از جنبه‌ي دروني و چه بعد بيروني مورد بحث قرار گرفته است از آن جمله و فضائل رفتاري بخشش و ايثار ايشان و فضائل دروني ايشان ايمان، تقوي و زهد ايشان مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.
بخش سوم: در اين بخش مسئله ازدواج و خواستگاري علي(ع) از فاطمه زهرا(س) مطرح مي‌گردد در اين فضل مسائل پيرامون ازدواج اين دو بزرگوار به صورت مفصل آورده شد است.
بخش چهارم: در اين بخش به صورت مفصل به فضائل حضرت(س) پرداخته شده از جمله مسائل اين بخش نزول مائده آسماني براي فاطمه(س) معرفي ايشان به عنوان بهترين زنان عالم، عظمت فاطمه زهرا(س) در روز محشر، فداكاري ايشان در راه مبارزه با دشمنان دين، فاطمه در انجام وظايف نسبت به خانه و خانواده، شوهرداري، عبادت، عصمت و مباحثي نسبتاً مفصل پيرامون زن و بررسي نقش او در جامعه و زندگي خانوادگي مطرح مي‌گردد.
بخش پنجم: در اين بخش حوادث و رخ‌دادهايي كه از زمان رحلت رسول خدا(ص) تا شهادت فاطمه زهرا(س) مورد بررسي قرار گرفته است از جمله اين مباحث عبارتند از وفات پيامبر گريه‌هاي مكرر فاطمه بر پدر، مسئله‌ جانشيني علي(ع)، عكس‌العمل دستگاه حاكم و تحليل و بررسي مسئله فدك، مطالبه‌ي گواه از فاطمه بر سر مسئله فدك بر خلاف موازين شرعي، آوردن مطالبي پيرامون فدك از جانب اهل تسنن و بررسي كامل اين مسئله، تحليل فدك در طول تارخ، خطبه‌خواني فاطمه(س) در مسجد مدينه به همراه متن عربي و ترجمه فارسي ، از مهمترين مطالب اين بخش است

.
بخش ششم: پيرامون وفات فاطمه(س) مي‌باشد در اين بخش مسائلي چون بيماري حضرت زهرا(س)، تقاضاي عبادت ابوبكر و عمر از ايشان و ممانعت حضرت از اين كار و نقل قول‌هاي بسيار در اين زمينه، مسئله وصيت‌نامه ايشان شهادت و محل دفن حضرت از مباحث اين فصل مي‌باشد.
بخش هفتم: دختران فاطمه زهرا(س) حضرت زينب و ام‌كلثوم(س) ولادت حضرت زينب(س) نام و كنيه ايشان، دوران كودكي، ازدواج با عبدالله بن جعفر، شوهر حضرت زينب(س)، داستان‌هايي از سخاوت عبدالله بن جعفر، شمه‌اي از فضائل ايشان از جمله عبادت، فداكاري و جهاد در راه دين، فصاحت و بلاغت سفر تاريخي حضرت زينب(س) به كربلا، ورود ايشان به كربلا و ماجراي شب عاشورا، مصائب روز عاشورا، سخنان امام حسين و حضرت زينب در شب عاشورا، رخدادهاي روز عاشورا، مصاب عصر عاشورا و روز يازدهم محرم، خطبه آتشين حضرت زينب(س) كوفه و در مجلس ابن‌زياد، خطبه حضرت(س) در شام، بازگشت به مدينه، وفات حضرت و محل دفن ايشان، فرزندان حضرت و... پيرامون زندگي حضرت زينب(س) مي‌باشد.
از ديگر مطالب پيرامون زندگاني ام‌كلثوم(س) مسئله ولادت ايشان، نام‌گذاري حضرت، مسئله ازدواج ايشان با عمر و نقل قول‌هاي موافق و مخالف در اين زمينه، بررسي اهداف عمر از اين ازدواج، وفات ايشان و فرزندان ام‌‌كلثوم(س) به نقل‌هاي مختلف و بررسي اين مطالب از جانب اهل سنت و شيعه و... از مهمترين مباحث اين بخش مي‌باشد.
تذكر: كتاب مورد نظر شامل 7 بخش بوده كه هر بخش از فصول مختلف تشكيل نشده و تنها با عنوان از يكديگر تفكيك مي‌گردند كتاب با مقدمه مولف آغاز مي‌گردد و فهرست مطالب كتاب در ابتداي كتاب قرار دارد.

اطلاعات تکميلي

  • نام کتاب: زندگاني حضرت زهرا(س) و دختران آن حضرت زينب و ام‌كلثوم(س)
  • نویسنده: سيد هاشم رسولي محلاتي
  • انتشارات/سال: علمیه اسلامیه ، چلپ اول
خواندن 1044 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید