چهارشنبه, 30 فروردين 1396 02:28

زندگينامه حضرت معصومه عليها السلام

نوشته شده توسط محمد مهدي اشتهاردي

مؤلّف محترم بعد از بيان مقدمه مطالب كتاب را در سه بخش آورده‌ است: بخش اول درباره تاريخچه شهر مقدس قم از ابتدا تا ورود حضرت معصومه(س) به اين شهر است. بخش دوم كتاب، به شرح زندگاني حضرت معصومه(س)، و بخش سوم به امامزادگان مدفون در قم، معرفي مساجد، مدارس كتابخانه‌ها و آثار تاريخي و نقاط ديني اين شهر و همچنين حوزه علميه آن اختصاص يافته است.
بخش اول: تاريخچه شهر مقدس قم از ابتدا تا ورود حضرت معصومه(س)
دراين بخش، به تاريخچه قم، پيش و پس از اسلام پرداخته شده است. همچنين به نام‌گذاري شهر، فضيلت سرزمين قم و اهل آن، مركزيت شهر قم براي شيعيان، و شخصيت‌هاي برجسته شيعه در قم اشاره شده است. در ادامه نيز، ماجراي ورود حضرت رضا(ع) و دعبل خزاعي به قم، مطرح مي‌شود.
بخش دوم: در اين بخش كه مهم‌ترين بخش كتاب است، زندگاني حضرت فاطمه(س) بررسي، و نام پدر و مادر ايشان، سن مبارك حضرت، تاريخ ولادت و وفات ، حركت حضرت از حجاز به ايران براي ديدن برادر، ورود به شهر قم، وفات و ماجراي دفن جنازه مطهراين بانوي بزرگوار بيان شده است

.
همچنين مختصري از فضايل آن حضرت، ثواب زيارت ايشان، و تذكري در مورد وفات اين بانو پيش از شهادت حضرت رضا(ع)، و نام كساني‌كه در جنب مرقد آن حضرت مدفون هستند، آمده است. در اين بخش، پنج كرامت از حضرت معصومه(س) نيز بيان شده است . در ادامه، مؤلف به سير تاريخي بارگاه حضرت معصومه(س) و برخي اشعار و احاديث كتيبه‌هاي حرم اشاره مي‌كند و در پايان، اشعاري در مدح حضرت فاطمه(س) آمده است.
بخش سوم: در اين بخش، امامزادگان مدفون در قم حومه و آن، كيفيت زيارت آنها، شخصيت‌ها برخي علما و پادشاهان، در ادامه، مساجد تاريخي و بزرگ قم، مدارس علميه ، كتاب‌خانه‌هاي عمومي، چگونگي تشكيل حوزه علميه قم و برخي آثار تاريخي و ديدني قم معرفي شده است.
در پايان نيز، تذكّراتي اخلاقي مؤلّف محترم به زايران حضرت معصومه(س)، تصاويري از اماكن مهم قم و علماي برجسته آن و زيارت‌نامه حضرت معصومه(س) و ترجمه آن آمده است.
نكات مهم: اين كتاب با دو تقريظ از آيت‌الله مرعشي(ره) و حجت‌الاسلام و المسلمين سيد مهدي حسين لاجوردي چاپ شده است. فهرست تفصيلي در پايان كتاب، و فهرست منابع در ابتداي كتاب آمده است.
آدرس مطالب كتاب در پاورقي ذكر شده است.
محاسن و معايب: اين كتاب با اينكه سال‌ها قبل چاپ شده، قلمي روان و مطالبي متنوّع و در زمان خود بهترين كتاب در نوع خود بوده كه فراتر از عنوان كتاب، به تاريخ قم و معرفي امامزادگان آن هم پرداخته است.

اطلاعات تکميلي

  • نام کتاب: زندگينامه حضرت معصومه عليها السلام
  • نویسنده: محمد مهدي اشتهاردي
  • انتشارات/سال: قم، علامه ، 1351
خواندن 971 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید