جمعه, 06 بهمن 1396 15:16

انتشار کتاب «فقه تطبیقی استدلالی؛ ديه و قصاص زنان»

نوشته شده توسط دانشنامه زن مسلمان

در فقه جزایی اماميه و به تبع آن در قانون مجازات اسلامى، در برخى زمينه‏‌ها مقررات متفاوتى براى زنان و مردان پيش‏بينى شده است. اگر چه اين مقررات متفاوت، در مواردى به لحاظ شرايط جسمى زنان وضع شده و مناسب‌تر به حال آنان است، ولی در مجموع اين تفاوت‌ها اين توهم را پيش آورده که در فقه و قانون منافع مردان بيشتر رعايت شده ‏است. قطعاً بررسى مبانى فقهى همه اين تفاوت‌ها و تبيين فلسفه و حکمت آنها نيازمند پژوهش‌های متعدد است و در يک پژوهش نمى‏گنجد. از اين رو، در اين اثر دو مورد از مهم‌ترين و بحث‌برانگيزترين مصاديق تفاوت احکام زن و مرد در حقوق جزاى اسلام؛ يعنى تفاوت در کيفيت استيفاى حق قصاص و تفاوت در ميزان ديه، انتخاب و مبانى فقهى آنها به صورت تطبیقی بررسى و تجزيه و تحليل شده است.

 این کتاب، شامل یک ضمیمه و دو بخش است. در ضمیمه این اثر که با عنوان «درآمدی بر فقه تطبیقی» ارائه شده برای آشنایی دانش‌پژوهان با این رویکرد فقهی، مهم‌ترین مباحث مرتبط با این موضوع به اختصار بیان شده است. در بخش نخست به بررسی دیدگاه فقهای مذاهب اسلامی در زمینه قصاص و دیه زنان پرداخته شده و مبانی فقهی آنها در این زمینه نقد و بررسی شده است و بخش دوم هم به  بررسی حکمت و فلسفه تفاوت قصاص و دیه زن و مرد اختصاص یافته است.

گفتنی است، این اثر با هدف تهیه یک متن آموزشی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های حقوق،  فقه و مبانی حقوق، فقه و حقوق اسلامی، فقه مقارن و مطالعات زنان تدوین شده است.

خواندن 3350 دفعه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید